Η Ταβέρνα του Καμένου Γενικές συζητήσεις για το WoW

Επιστροφή   WorldofWarcraft.GR Forums > World of Warcraft > Η Ταβέρνα του Καμένου

Ερώτηση σχετικά με αγορά gold
LinkBack Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Νέα Μηνύματα 15-12-08, 06:36   #1
Νέο μέλος

Raistlin is on a distinguished road
Προεπιλογή Ερώτηση σχετικά με αγορά gold

Συγγνώμη κατ'αρχάς αν το post μου θεωρήται παράνομο απο τα μέλη του forum.Ειμαι καινούργιος εδώ και ομολογώ οτι δε διάβασα όλα τα rules σχετικά με το posting (διαβασα το πρώτο που ζητούσε να γράφουμε ελληνικά). Αν λοιπόν γράφω κάτι που ενοχλεί, ζητώ συγγνώμη και θα καταλάβω αν διαγραφεί.

'Ηθελα να ρωτήσω λοιπόν αν έχει αγοράσει κάποιος gold απο κάποιο site στο ίντερνετ. Ξέρω οτι δεν είναι σωστό κατ'αρχάς γιατι κάποιοι βγάζουν χρήματα εις βάρος της blizzard αλλα και μείς πελάτες είμαστε, τα λεφτά μας δίνουμε και αν είναι να πληρώσω 50ε για να πάρω πχ epic flying θα το κάνω αφού o χρόνος που γλιτώνω grinding είναι πιο πολύτιμος για μένα.

Οπότε:
1) τα site αυτά ειναι απάτη η σου στέλνουν πραγματικά το gold?
2)και σημαντικότερο. Υπάρχει κίνδυνος να σε πιάσει η blizz? και ποιές είναι οι συνέπειες? (ban κτλ)

Ευχαριστώ εκ τών προτέρων και πάλι συγγνώμη αν έθιξα τους moderators η τά μέλη
Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος  
Νέα Μηνύματα 15-12-08, 09:31   #2
Μαχητής

Το avatar του χρήστη Skordos

Skordostupis
των Hazardous

EN-Draenor (PvE)
Skordos is on a distinguished road
Προεπιλογή

ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ,φαρμαρε μονος σου
Ο χρήστης Skordos δεν είναι συνδεδεμένος  
Νέα Μηνύματα 15-12-08, 13:00   #3
Νέο μέλος

Panorak

EN-The Sha'tar (RP)
Panorak is on a distinguished road
Προεπιλογή

Καλημέρα.
Μπαίνεις σε ένα λεπτό θέμα το οποίο έχει δημιουργήσει τριβές σε όσα forums το έχω πετύχει. Υπάρχουν διάφοροι μύθοι και πραγματικότητες, και σίγουρα είναι taboo για πολλούς παίκτες.
Κατ'εμέ, δεν υπάρχει λόγος για άτοπες ηθικολογίες (παιχνίδι είναι) και εκφοβισμούς. Να είσαι σίγουρος ότι δεν επηρεάζεις κανέναν, είτε θετικά είτε αρνητικά, εάν αγοράσεις gold από κάποιον farmer (καλά, αυτό δεν είναι εντελώς αλήθεια, κάποιοι-κάπως επηρρεάζονται).

Ας δούμε μερικά γεγονότα:
1. Η Blizzard δηλώνει αυστηρά και ανεπιφύλακτα ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ. Έχει κάθε δικαίωμα να σε αποβάλει από το παιχνίδι σε περίπτωση που σε πιάσει να πουλάς ή να αγοράζεις gold/avatars/accounts κτλ. Αυτή η απαγόρευση δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με την ισορροποία του παιχνιδιού και τέτοιες χαζομάρες. Ο λόγος είναι ότι τέτοιου είδους εγχρήματες συναλλαγές δεν μπορούν να τιμολογηθούν σωστά και δε φορολογούνται (το internet αποτελεί ακόμη και σήμερα ένα "άγριο άλογο" εμπορικά, μη εύκολα ελέγξιμο, και τρομοκρατεί κράτη, υπουργεία και πολλούς λογιστες). Αν υπήρχε ικανοποιητικό νομικό πλαίσιο, να είσαι σίγουρος πως η ίδια η Blizzard θα σου τα πούλαγε (και στο φτωχό μυαλό μου, είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο πως όλο και κάποια ποσοστά θα παίρνει από τις "μεγάλες" εταιρίες διακίνησης εικονικού χρήματος... αλλιώς θα τις είχε από καιρό εκμηδενίσει)

2. Αν πάρεις gold δε γίνεσαι καλύτερος παίκτης, μάλλον χειρότερος. Χάνεις μία σημαντική πτυχή του παιχιδιού. Καθώς μιλάμε για RPG-ανάπτυξη χαρακτήρα, τα gold είναι ένα σημείο τριβής και θα χάσεις ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ (funwise)από όσα νομίζεις ότι θα κερδίσεις από μία τέτοια αγορά. Από το farming θα μάθεις να χειρίζεσαι καλύτερα τον avatar σου και γενικά όλο το στήσιμο του παιχνιδιού. Από την άλλη, και 100.000 gold να πάρεις, δε θα συγκρίνεσαι με έναν raider, ούτε θα αποκτήσεις το gear ενός Arena-BG PVPer. Στην καλύτερη περίπτωση να αποκτήσεις μερικά μέτρια-ΠΟΛΥ μέτρια- epic items, κανά-δυο novelty items (mounds, toys) και να ανεβάσεις τα profs σου (τα οποία εκτός από ελάχιστα items που θα σου δώσουν, χρησιμεύουν ΚΥΡΙΩΣ για να βγάλεις gold... λίγο οξύμωρη η κατάσταση). Παράλληλα, φαντάζομαι ότι με τόσα λεφτά, θα κάνεις μία επίσκεψη στο ΑΗ και θα τα θερίσεις όλα, γεγονός το οποίο θα κάνει μερικούς παίκτες πολύ χαρούμενους και θα ανεβάσεις τις τιμές για μία εβδομάδα σε εξωπραγματικά επίπεδα. Δε θα καταστρέψει όμως ΟΛΟΚΛΗΡΗ την οικονομία του παιχνιδιού, καθώς αυτά τα gold που αγοράζεις δεν προέρχονται από κάποιο hack αλλά από κάποιους ασιάτες (συγνώμη για την "ταμπέλα", δεν το εννοώ ρατσιστικά) οι οποίοι κάνουν το farming για σένα

3. Η Blizzard δε νοιάζεται αν αγοράσεις gold ή accounts ή σπάνια αντικείμενα (πχ Φοίνικα), αρκεί να είναι από "νόμιμες" πηγές. Ενδείξεις επί αυτού είναι ότι έχει διαχωρίσει ΕΠΙΤΥΧΩΣ τα gold από τους end-game players. Ένας Arena contestant δεν έχει σοβαρή ανάγκη από gold, παρά μόνο από ικανότητα και γνώση του παιχνιδιού. To ίδιο και ένας πιστός raider. Αυτό που την καίει και την τσουρουφλάει είναι τα bots (συνήθης τακτική συλλογής gold από τους farmers), τα οποία μπλέκονται με τον code του παιχνιδιού και είναι σε θέση να crashάρουν ολόκληρους servers

Υπάρχουν και άλλα θέματα που δε θα έχω εντοπίσει, αλλά είμαι σίγουρος ότι τα παιδιά από το forum θα σε/με ενημερώσουν σύντομα.

Τελειώνοντας, θα ήθελα να φέρω ένα πραγματικό παράδειγμα μέσα στην κουβέντα, έστω και με κίνδυνο να παρεξηγηθώ:

Παίκτης παραγγέλνει 1.000 gold από έναν farmer (εταιρία μάλλον). Πληρώνει με την πιστωτική του κάρτα, περιμένει, περιμένει, περιμένει... τίποτα. Τσαντισμένος για την απάτη, πικραμένος για τα ωραία λεφτουδάκια που έχασε, και με περίσσιο ΘΡΑΣΣΟΣ, στέλνει μύνημα σε GM (!!!) εξιστορόντας την υπόθεση. O GM απάντησε πως κακώς πήγε να πάρει χρήματα από "non credible traders" (!!!!!!!!!!! δηλαδή κατά την Blizzard υπάρχουν credible???), και πως η Blizzard δεν είναι υπεύθυνη να επιστρέψει να χρήματα που έχασε ο παίκτης. Του υποσχέθηκε όμως να bandάρει τον farmer και του συνέστησε να είναι πιο προσεκτικός στο μέλλον. Κατέληξε το σημείωμα να λέει "we are sorry for the inconvinience, please enjoy the game". Ο παίκτης δεν πτοήθηκε, καθώς είχε ΛΥΣΣΑΞΕΙ και ήθελε extra gold, και τελικά κατάφερε να αγοράσει. Και αγοράζει συνέχεια, ασταμάτητα, ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΑ για μένα που μου φεύγει το σκ*** να βγάλω τα gold που ανά περιόδους χρειάζομαι. Καθώς ανέβαζε έναν alt, μου έδωσε 500 gold να τον boostάρω σε 6 instance (5 προς 100 + 1 δώρο). Ήξερα ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ από που είχε βρει αυτά τα gold, άρα και εγώ υπήρξα...κλεπταποδόχος, σωστά? ΦΤΥΣΤΕ ΜΕ!

Υπάρχει κανείς που να γνωρίζει ΕΣΤΩ ΕΝΑΝ παίκτη που αποβλήθηκε από το παιχνίδι επειδή αγόρασε χρήματα? Από πρώτο χέρι, όχι από κάποιο forum ή φήμες. Θα ήταν ενδιαφέρον παράδειγμα και θα ήθελα να το ακούσω.

ΥΓ: επαναλαμβάνω, το WoW είναι παιχνίδι-επιχείρηση. Δεν υπάρχει ούτε λόγος ούτε χώρος για ηθικολογίες. Δεν υπάρχει "σωστό" και "λάθος", ούτε δόγματα. Ο μόνος κανόνας που ισχύει σε μία επιχείρηση είναι: έχεις λεφτά, έχεις εξυπηρέτηση. Γιατί νομίζετε ότι υπάρχουν private servers? To μόνο πραγματικό δικαίωμα που έχει ο παίκτης είναι να παίξει (πληρώσει το μηνιαίο) ή όχι. Όλα τα υπόλοιπα είναι για φτηνή εσωτερική κατανάλωση. Αν θες να "χαλάσεις" το ΔΙΚΟ ΣΟΥ game αγοράζοντας gold απ'εξω, δικαίωμά σου. Μπορεί να σου "την πω" λίγο, να γκρινιάξω, αλλά σε τελική ανάλυση, δε μου πέφτει λόγος.
Ο χρήστης Panorak δεν είναι συνδεδεμένος  
Νέα Μηνύματα 15-12-08, 13:23   #4
Administrator

Το avatar του χρήστη deMented

Pandaphile

EN-Ragnaros (PvP)
Περιοχή: Καλλιθέα, Αθήνα
deMented is on a distinguished road
Προεπιλογή

Σαν επίσημος ιστότοπος, ακολουθούμε τους κανόνες της blizzard, και τέτοια ποστ δεν επιτρέπονται, αλλα επειδή το έκανες για να μάθεις "κάτι" παραπάνω... αφήνω τα παραπάνω και το κλείνω πριν αρχίσουν οι ερωτήσεις του τύπου "απο πού να αγοράσω;".
Κανόνες λειτουργίας.

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείς να δημιουργήσεις θέματα
Δεν μπορείς να στείλεις απαντήσεις
Δεν μπορείς να αποστείλεις συνημμένα
Δεν μπορείς να διορθώσεις τα μηνύματα σου

BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are σε λειτουργία
Pingbacks are σε λειτουργία
Refbacks are σε λειτουργία

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:12.

Σύστημα Forum: vBulletin
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO
WorldofWarcraft.GR (c) 2004-2011

Blizzard

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17